Утрински Весник
Спорт

Ролан Гарос – прв турнир на кој 12 пати победил ист тенисер

Ролан Гарос – прв турнир на кој 12 пати победил ист тенисер

Париз, 9 јуни 2019 (/) – Грен слемот во Париз изби на првото место на вечната листа со турнири на кои триумфирал еден тенисер.

Шпанецот Рафаел Надал денеска го освои „Ролан Гарос“ по 12. пат во кариерата и постави нов рекорд.

Надал има 11 титули во Барселона и Монте Карло, како и девет во Рим. Роже Федерер девет пати беше најдобар во Базел и Хале. зс/

Извор: mia.mk

Можете да прочитате

Ливаковиќ одбрани три пенали – Хрватска преку Јапонија до четврт-финалето

Пеле: Ќе гледам Бразил-Јужна Кореја од болничката соба

Бразил го почнува походот кон трофејот, прва пречка е Јужна Кореја