Утрински Весник
Автомобили

Раст на продажбата на Ламборџини за 96 отсто

Раст на продажбата на Ламборџини за 96 отсто

Милано, 5 јули 2019 (/) – Фолксваген Ламборџини соопштија дека нивните испораки пораснале за дури 96 отсто во првата половина од годинава, најмногу поради новиот модел – „урус“.

Италијанскиот производител на луксузни автомобили објави дека за изминатите шест месеци, има 4.533 испораки на автомобили, наспроти 2.327-те истиот период лани, при што само моделот „урус“ има удел од 2.693 нарачани возила.

Продажбите во САД во азиско-тихоокеанското подрачје се зголемиле за повеќе од двапати, а САД остануваат најголемиот пазар на Ламборџини.

Од италијанската филијала на Фолксваген соопшиија дека се очекува тој солиден раст на продажбата да продолжи и во втората половина од 2019 година. си/

Извор: mia.mk

Можете да прочитате

Mакедонските возачи на TWINGO CUP викендов со нов интернационален предизвик на тркачката патека во Серес, Грција

utrinskilogin

Норвешка урива рекорди, лани 54,3 отсто од продадените автомобили биле електрични

META

Првиот комерцијален летечки автомобил доби дозвола за користење на улиците во Европа

META