Утрински Весник
Спорт

Рамос влезе во историјата на Шпанија

Рамос влезе во историјата на Шпанија

Торсхавн, 8 јуни 2019 (/) – Серхио Рамос стана фудбалер со најмногу победи за репрезентацијата на Шпанија при победата со 4:1 над Фарски Острови во квалификациите за ЕП 2020.

Дефанзивецот на Реал Мадрид го го запиша својот успех бр.122 со Иберискиот тим и го надмина голманот Икер Касиљас.

Рамос, исто така, го постигна својот 19-ти гол за Шпанија, со кој го отвори резултатот во 6-тата минута во неговиот 164-ти меч за репрезентацијата по неговото деби во 2005 година.вз

Извор: mia.mk

Можете да прочитате

Гут Бехрами победи во Килингтон

Тандемот од Јувентус го пропушта Камерун

Мбапе ја однесе Франција во осмина-финалето