Утрински Весник
Бизнис

Путин: Целиот свет ќе биде погоден ако САД и Кина не го решат спорот

Путин: Целиот свет ќе биде погоден ако САД и Кина не го решат спорот

Рим, 5 јули (/) – Целиот свет ќе биде погоден ако САД и Кина не најдат начин за излез од трговскиот спор, рече рускиот претседател Владимир Путин на прес-конференција по состанокот со италијанскиот премиер Џузепе Конте.

Тој додаде дека е неопходно да се напушти практиката на политички мотивирани рестрикции.

– Целата светска економија ќе биде погодена, глобалната трговија ќе падне за 17 отсто до 2024 година, а светскиот БДП за два отсто, тоа ќе биде лошо за секого, рече Путин. паг/

Извор: mia.mk

Можете да прочитате

(Видео) Мицкоски: Понудата за дупло поевтина струја сè уште стои

Бочварски: Обезбедивме дополнителни 1.550 транспортни дозволи годинава за транспортерите

(Видео) Коциќ: Сметките за струја на граѓаните ќе бидат субвенционирани со 80 отсто