Утрински Весник
Спорт

ПСЖ призна: Нејмар може да замине, разговаравме со Барса

Тите: Нејмар е меѓу најдобрите тројца фудбалери на светот

Париз, 9 јули 2019 (Утрински Весник) – Непојавувањето на Нејмар на првиот собир на Пари Сен Жермен очигледно даде резултат, бидејќи го принуди раководството да признае дека се разговара за разделба со него. Тоа е токму желбата на Бразилецот кој веќе неколку недели презема цврсти чекори за да се врати во Барселона.

Сега, спортскиот директор на парижаните, Леонардо, призна дека на Јужноамериканецот нема да му прават проблеми да си замине, но тоа ќе се случи само при примамлива понуда. Тој, исто така, откри дека има веќе контакти со шпанскиот шампион.

– Нејмар може да го напушти ПСЖ, ако стане збор за понуда која ги задоволува сите страни. Веќе имаше иницијален контакт со Барселона, но беше само површен, изјави Леонардо за „Паризиен“ и продолжи со сензационалните откритија.

Всушност, неговите зборови ги потврдуваат сите вести од минатиот месец за желбата на Нејмар да си замине час порано.

– Не можам да ви кажам точно за што разговаравме со играчот, но од нашите разговори со него и со неговите најблиски кругови веќе имаме јасен и цврст став за тоа какви се неговите намери. Не можам да ви кажам нешто повеќе за оваа тема. Јас само ќе речам дека има договор за уште три години со нас и бидејќи не сме добиле официјална понуда, не можам да разговарам за оваа тема, рече Леонардо за француското издание.вз

Извор: mia.mk

Можете да прочитате

Цитатите на Фергусон и Мурињо влегоа во речникот на Оксфорд

Тен Хаг му се заблагодари на Пеп за „лекцијата“

Куп: Струга ТЛ го елиминира Работнички, убедливи беа Шкендија, Вардар, Шкупи и Академија Пандев