Утрински Весник
Спорт

ПСЖ предложиле размена Нејмар – Погба, од Јунајтед одбиле

ПСЖ предложиле размена Нејмар – Погба, од Јунајтед одбиле

Париз, 24 јуни 2019 (/) – Раководството на Пари Сен Жермен ги конектирале своите колеги од Манчестер Јунајтед, за да му предложат на англискиот клуб директна размена меѓу незадоволните ѕвезди на двата тима -Нејмар и Пол Погба.

Информацијата е на весникот „Индипендент“, кој додава дека од „Олд Трафорд“ веднаш ја отфрлиле оваа можност.

Причините за одбивањето се две. Прво, во Јунајтед сметаат дека трансакцијата ќе излезе премногу скапа за клубот поради високата плата на Нејмар. Изданието тврди дека платата на Бразилецот во моментов изнесува 900.000 фунти неделно, што е речиси два пати повеќе од највисоката плата во Јунајтед. Ова ќе создаде големи проблеми во соблекувалната на англискиот клуб. Второ, извршниот потпретседател на Јунајтед Ед Вудворд се уште сака Погба да остане во тимот.

Најверојатната дестинација за Нејмар, кој очигледно сака да го напушти ПСЖ, останува враќање во Барселона, но по се изгледа дека во Париз веќе имаат тенденција да се разделат со Бразилецот.вз.

Извор: mia.mk

Можете да прочитате

Швајцарија ги искористи сите „дупки“ во одбраната на Србија за осминафинале, Камерун прв го победи Бразил!

Мекларен ги продаде историските болиди на Бахреин!

Роналдо откако се откажал од 16 милиони фунти од Јунајтед пратил порака: Слободен како птица