Утрински Весник
Спорт

ПСЖ го склучи најголемиот спонзорски договор во својата историја

ПСЖ го склучи најголемиот спонзорски договор во својата историја

Париз, 28 јуни 2019 (/) – Францускиот фудбалски шампион Пари Сен-Жермен го продолжи договорот со својот спонзор – производител на спортски и Најк до 2032 година, објавено е на официјалната веб-страница на клубот.

Според „РМЦ Спортс“ сумата на годишните плаќања ќе се зголеми од 25 на 75 милиони евра.

Ова ќе му овозможи на францускиот клуб да влезе во топ 5 најголемите договори на европските клубови со своите технички спонзори.

Воедно, самиот договор е најголемиот спонзорски во историјата на клубот. зс/

Извор: mia.mk

Можете да прочитате

Браќата Вилијамс го кренаа Билбао на третото место

Олимпик Марсеј на врвот на француската лига

Мусијала ги инспирираше Баерн за прекинување на лошата серија