Утрински Весник
Македонија

Прв лет на „Еуровингс“ на релацијата Штутгард – Охрид

Прв лет на „Еуровингс“ на релацијата Штутгард – Охрид

Скопје, 1 јули 2019 (/) –  Германската нискобуџетна авиокомпанија „Еуровингс“ од денеска почнува да реализира летови на релацијата Штутгард – Охрид и обратно.

Патниците на првиот лет од Штутгард  треба да пристигнат  на охридскиот аеродром Св. Апостол Павле во 08:30 часот изутринава.

На пречекот на патниците се најавени обраќања на Алпер Ерсој, генерален директор на ТАВ Македонија, компанијата концесионер на аеродромите, Томислав Тунтев, директор на Агенцијата за цивилно воздухопловство, како и на Живка Ангелоска, претседател на Советот на Општина Охрид.лв/са/

Извор: mia.mk

Можете да прочитате

Претрес во Битола, пронајдена дрога, приведен дилер

ВМРО-ДПМНЕ: Дали компанија од соларниот картел на Ковачевски со државна помош гради фабрика за панели кои потоа ќе ги продава на ФЕЦ Осломеј

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ да ги деблокира законите за енергетика и за помош во време на криза