Утрински Весник
Македонија

Првиот македонски електричен автомобил ЗАС Г20 на страниците на „Њујорк тајмс“

Првиот македонски електричен автомобил ЗАС Г20 на страниците на „Њујорк тајмс“

Скопје, 20 јуни 2019 (/) – Првиот електричен автомобил ЗАС Г20 произведен и развиен во нашата земја се најде на страниците на „„Њујорк тајмс“ опишувајќи го како трансформација на малиот култен автомобил „Застава 750“ од времето на социјализмот во возило од електричната ера.

ЗАС Г20 е развиен од македонската компанија „ВВ Класик карс“ со помош од Фондот за иновации и технолошки развој во рамки на борбата против енормното загадување во земјата.

Бензинскиот мотор е заменет со електричен произведен од германската компанија „Кесер“ и има нулта емисија на јаглероден диоксид, а со едно полнење може да помине до 150 километри во реални услови на возење. Цената е околу 20 илјади ерва, пишува „Њујорк тајмс“.

Весникот, како за споредба за понудата на електрични возила на нашиот пазар пренесува текст од /, каде во понудата на Фолксваген се наоѓаат е-Ап и е-Голф со цена од околу 25.000 и 37.000 евра. аа/са/

 

 

 

Извор: mia.mk

Можете да прочитате

Петровска ги посети војниците кои се дел од силите на НАТО во Бугарија

Министерот за внатрешни е против законот за амнестија

Ковачевски во посета на Дојран