Утрински Весник
Македонија

Почнува летото

Почнува летото

Скопје, 21 јуни 2019 (/) – Денеска во 17 часот и 54 минути почнува летото на северната полутопка.
Во исто време за жителите на јужната хемисфера на Земјата ќе почне зимата.
Летото ќе трае 95 денови, а ќе заврши на 23 септември 2019 година, кога во 9.50 часот по средноевропско време ќе почне есента.

Денеска е 172-от ден од годината, а до крајот на годината остануваат уште 194 денови.

Времето во земјава на првиот летен ден ќе биде сончево и топло со мала до умерена облачност. Во крајните западни и источни делови ќе има услови за изолирана појава на пороен дожд и грмежи. Утринската температура ќе се движи од 12 до 19, а дневната од 24 до 35 степени.
УВ-индексот ќе изнесува 8.скс/са/

Извор: mia.mk

Можете да прочитате

Ковачевски: Очекувам намалување на цените на основните производи за 10 отсто

Средба на ОБСЕ Тројката Османи -​ Рау – Билстром, во пресрет на Министерскиот состанок во Лоѓ

Атиџе и Штајнмаер си разменија тегли со мед: „Ако ги сакате пчелите, тие ќе ви возвратат“