Утрински Весник
Македонија

Подметнат пожар во прилепската депонија

Подметнат пожар во прилепската депонија

Прилеп, 28 јуни 2019 (/) – На прилепската депонија кај селото Алинци синоќа е подметнат пожар. Огнот е ставен под контрола, но, како што информираат од прилепски „Комуналец“, сѐ уште повремено се јавуваат помали огнени јазици за што дежурна екипа на претпртијатието постојано е на терен и ги санира и оштетувањата на депонијата.

Како што велат од прилепски „Комуналец“, пожарот бил подметнат синоќа околу 19.30 часот од западната страна на депонијата каде се одлага текстилен отпад. Очевидец видел две возила без регистaрски таблички.

– Поради можноста и ветровите кои постојано дуваат околу депонијата, дежурна екипа од „Комуналец“ со две цистерни и градежни машини постојано се на теренот и ги санираат оштетувањата на депонијата. Според очевидец од селото Алинци, кој изутрината се јави во „Комуналец“, пожарот го подметнале лица кои со два автомобила биле во близината на депонијата. Кога очевидецот забележал дека текстилниот отпад е зафатен да гори, заминале со бела „Застава 101“, а имало и второ возило. И двете возила биле без регистарски табли, вели Лилјана Силјаноска од приелпски „Комуналец“.

Во гаснењето на пожарот учествувале  од пртотивпожарната единица и вработени од Комуналец со расположлива механизација. Полицијата направила увид.

Според „Комуналец“, спречена е катастрофа од поголеми размери. Претпријатието до прилепската полиција поднесе пријава до непознат сторител за подметнување пожар.

На депонијата „Алинци“ годишно се одлагаат 32.000 тони отпад, од кои 690 тони се исклучиво текстилен отпад. ем/мч/

Извор: mia.mk

Можете да прочитате

ВРМО-ДПМНЕ: Не видовме план од Ковачевски, туку реакција на претходна понуда на Мицкоски

Министрите повеќе нема да можат да јадат лигњи и октопод, Ковачевски забрани морска храна

Пендаровски во посета на Прилеп во рамки на проектот „Лице в лице со претседателот“