Утрински Весник
Магазин

Повредени седум лица во трката со бикови во Памплона

Повредени седум лица во трката со бикови во Памплона

Памплона, 11 јули 2019 (/) – Седуммина се повредени во денешната трка со бикови во Памплона, од кои едно лице било прободено со рог во раката, соопшти Црвениот крст.

Најсериозно е повреден токму прободениот 27-годишен маж од Валенсија.

Фестивалот Сан Фермина трае девет дена, при што секое утро луѓето трчаат пред бикови кои, пак, потоа учествуваат во борбите во арена. Настанот секоја година привлекува околу милион посетители.

Денешната трка беше најдолга од овогодишниот фестивал и траеше две минути и 49 секунди. си/сд/

Извор: mia.mk

Можете да прочитате

Пцовиса најстарото куче на светот

Џоли пазарува со ќерката, Пит ги демантира сите наводи за насилство

На Кевин Спејси му се суди во Њујорк по наводите за сексуална злоупотреба