Утрински Весник
Спорт

Пливачката федерација ги објави имињата на македонските учесници во СП 2019

Пливачката федерација ги објави имињата на македонските учесници во СП 2019

Гуанжу, 10 јули 2019 (Утрински Весник) – На претстојното Светско првенство во пливање и Далечинско пливање кое ќе се одржи во Гуанжу, Јужна Кореа од 12 до 28 јули, Република Северна Македонија ќе ја претставуваат следниве пливачи:

* Далечинско пливање (10 км и 25 км) – Евгениј Поп Ацев
* Пливање – Дерковски Филип, Петровски Давор, Крстевска Миа и Петровска Ева.

За време на СП, пливачката Федерација на РСМ ќе биде активен учесник на Годишниот конгрес на Светската пливачка федерација (ФИНА), со делегатот Претседател, Александар Маленко.вз

Извор: mia.mk

Можете да прочитате

Американски бизнисмен го купува Евертон

Реал Мадрид има проектиран план: За две години Ерлинг Халанд доаѓа на „Бернабеу“

КК Пелистер го загуби финалето во Бугарија