Утрински Весник
Спорт

Официјално: Рабио потпиша со Јувентус

Официјално: Рабио потпиша со Јувентус

Торино, 1 јули 2019 (/) – Италијанскиот шампион Јувентус го привлече францускиот репрезентативец Адриен Рабио. 24-годишниот играч од средниот ред пристигна на слободен трансфер од Пари Сен Жермен. Официјалното соопштение на „бјанконерите“ не го споменува рокот на договорот, но според медиумите, тој е за 4 години. Рабио ќе добие 10 милиони евра на рака, а неговата годишна плата ќе биде 7 милиони евра. Тој ќе биде претставен пред медиумите утре.

Рабио е производ на академијата на ПСЖ и се проби во сениорскиот тим во 2013 година. Тој запиша вкупно 227 натпревари со шампионот на Франција, откако запиша 25 голови и 20 асистенции. Со парижаните, играчот од средниот ред освоил 6 титули во Лига 1.

Францускиот играч од средниот ред е уште еден силен фудбалер кој доаѓа во Јуве без надоместок за трансфер. Истото го направија и Андреа Пирло, Пол Погба и Даниел Алвеш во минатото, а ова лето, покрај Рабио со слободен трансфер беше привлечен и Арон Ремзи од Арсенал.вз

Извор: mia.mk

Можете да прочитате

Алегри: Вечерва е најважниот меч за Јувентус во ЛШ

Челси на лето тргнува по Рафаел Леао

По една и пол година Зион Вилијамсон се врати во НБА лигата