Утрински Весник
Македонија

Општина Струмица доби грант за изградба на нова градинка

Општина Струмица доби грант за изградба на нова градинка

Струмица, 1 јули 2019 (/) – Со грант од Министерството за труд и социјална политика во Струмица ќе се гради нова детска градинка во поранешната касарна, информираат од Општината.

-Со тоа ќе се надмине проблемот со прекубројност на децата во групите во клоновите на градинката „Детска радост“ и ќе се подобрат условите за престој, но и ќе се обезбеди правилен раст и развој на дечињата, додаваат во информацијaта од Општина Струмица.

Градинката ќе биде изградена по најсовремени стандарди за престој, а ќе може да прифати 250 деца. рт/вг/

Извор: mia.mk

Можете да прочитате

Средба на ОБСЕ Тројката Османи -​ Рау – Билстром, во пресрет на Министерскиот состанок во Лоѓ

Атиџе и Штајнмаер си разменија тегли со мед: „Ако ги сакате пчелите, тие ќе ви возвратат“

Работна средба на министерот Спасовски со новоименуваниот шеф на Мисијата на ОБСЕ во Скопје, Килијан Вал