Утрински Весник
Македонија

Огненоска: Воведуваме Европска младинска картичка, бројни поволности за младите

Огненоска: Воведуваме Европска младинска картичка, бројни поволности за младите

Скопје, 7 јуни 2019

СДСМ продолжува со вистинска грижа за малдите. Создаваме и реализираме квалитетни младински политики во интерес на младите.

Започнува реализацијата на проектот „Европска младинска картичка“  која ќе ги доближи младите до европските услови и вредности.

Сите млaди лица на возраст од 15 до 29 години ќе можат аплицираат и да ја добијат оваа картичка која овозможува поволности и придобивки во секојдневниот живот во делот на попусти при посети на културно-уметнички настани, туристички центри, спортски настани, транспорт, едукација и доусовршување.

За таа цел, веќе се склучени меморандуми за соработка со над 300 субјекти како угостителски објекти, театри, киносали, транспорт, центри за едукација и развој, спортски центри и други кои за младите ќе обезбедат одредени попусти на нивните услуги.

Процесот на аплицирање веќе е започнат, а мерката ќе започне да се реализира од први јули.

На овој начин ќе се намалат трошоците на младите, но и ќе се овозможат поволни услови за личен развој на младите во делот на спортот, културата, образованието.

Ги охрабруваме сите млади од 15 до 29 години да аплицираат и да се стекнат со „Европската младинска картичка“ која значително ќе ги намали трошоците и ќе го поттикне нивниот развој.

Како одговорна партија продолжуваме со реализација на мерките и проектите што се во интерес на младите.

Блажена Огненоска, СДММ

Центар за комуникации со јавноста
Социјалдемократски сојуз на Македонија

________________________________________________________________________________________

/ овие текстови ги објавува во интегрална и оригинална форма и не е одговорна за нивната содржина, ниту за евентуалните правописни недоследности или печатни грешки.

Извор: mia.mk

Можете да прочитате

ВРМО-ДПМНЕ: Не видовме план од Ковачевски, туку реакција на претходна понуда на Мицкоски

Министрите повеќе нема да можат да јадат лигњи и октопод, Ковачевски забрани морска храна

Пендаровски во посета на Прилеп во рамки на проектот „Лице в лице со претседателот“