Утрински Весник
Спорт

Новата сезона на Формула 1 почнува на 15 март

Новата сезона на Формула 1 почнува на 15 март

Париз, 6 јули 2019 (Утрински Весник) – Јубилејната 70-та сезона на Формула 1 почнува на 15 март, одлучи меѓународната федерација за автомобилизам.

Извршниот директор на Формула 1 Чејс Кери денеска објави дека следното светското првенство ќе стартува на 15 март со трката за Големата награда на Австралија во Мелбурн.

– Не постои подобро место за отворање на сезоната, изјави Кери.

Со трката за Големата награда на Австралија, по 25 пат сезоната на Форлмула 1 ќе стартува од Мелбурн. Инаку, се уште не е објавен остатокот на календарот на трките за 2020 година. ем/

Извор: mia.mk

Можете да прочитате

Цитатите на Фергусон и Мурињо влегоа во речникот на Оксфорд

Тен Хаг му се заблагодари на Пеп за „лекцијата“

Куп: Струга ТЛ го елиминира Работнички, убедливи беа Шкендија, Вардар, Шкупи и Академија Пандев