Утрински Весник
Спорт

На Меси му се заканува казна од две години

Меси ги критикуваше судиите по поразот од Бразил

Рио де Жанеиро, 8 јули 2019 (Утрински Весник) – Лионел Меси може да добие забрана да настапува за Аргентина во следниве две години, поради неговото однесување за време на натпреварот за третото место на Копа Америка, како и по него.

Петкратниот освојувач на „Златната топка“ беше избркан во мечот со Чиле, при победата од 2-1 на „гаучосите“. Поради неговото протерување, Меси ќе биде казнет за четири натпревари, но неговото однесување ќе се испитува по мечот од страна на Јужноамериканската конфедерација (КОНМЕБОЛ).

За санкција од две години ќе се дискутира поради „непрофесионалното однесување“ од страна на Аргентинецот. Во тој случај, тој може да ги пропушти сите дуели од Копа Америка во 2020 година, кога турнирот ќе се одржи во Аргентина.

Причината за истрагата против Меси и на состанокот на КОНМЕБОЛ, што претстои, се неговите изјави пред новинарите, во кои изјави дека првенството е „наместено“ да го освои Бразил и дека има многу корупција во Јужноамериканскиот фудбал.вз

Извор: mia.mk

Можете да прочитате

Реал Мадрид се прости со Карим Бензема

Охрид Трчат – Македонија се радува(т) (Фотогалерија)

(Видео) Роналдо на партија падел во Сингапур