Утрински Весник
Магазин

Најголемата грешка на Бил Гејтс (видео)

Најголемата грешка на Бил Гејтс (видео)

Лос Анџелес, 24 јуни 2019 (/) – Основачот на Мајкрософт, Бил Гејтс на настан на фирмата Вилиџ глобал каде што присуствува како гостин, откри дека најголемата грешка што некогаш ја направил е кога дозволил Гугл прв да ја отпочне приказната „Андроид“.

– Во светот на софтверот, особено кога станува збор за платформи, тоа е пазар на којшто победникот зема сѐ, изјави Гејтс. – Значи, најголемата грешка направена кога било, ми беше лошото управување што доведе до тоа денес Мајкрософт да не е она што е андроид.

Тој додава и дека е природно и очекувано „Мајкрософт” да бил победникот. – Има место само за еден оперативен систем кој не е на „Епл“ и, колку тоа чини? 400 милијарди за да заврши со М (Мајкрософт) наместо со Г (Гугл), истакна Гејтс.

Гугл го купи Андроид инк за 50 милиони долари, а во 2007 година најави нов мобилен концепт што ќе овозможи пристап на поголем број луѓе на интернет. си/

Извор: mia.mk

Можете да прочитате

Џоли пазарува со ќерката, Пит ги демантира сите наводи за насилство

На Кевин Спејси му се суди во Њујорк по наводите за сексуална злоупотреба

Украински дизајнери на Модната недела во Париз