Утрински Весник
Спорт

Надал го оправда епитетот „крал“ на „Ролан Гарос“

Надал го оправда епитетот „крал“ на „Ролан Гарос“

Париз, 9 јуни 2019 (/) – Шпанскиот тенисер Рафаел Надал го победи Австриецот Доминик Тим во финалето на Гренд слемот „Роланд Гарос“ со 3-1, по етови 6:3, 5:7, 6:1 и 6:1.

Мечот траеше 3 часа и четири минути.

За Надал ова е 12. трофеј на „Ролан Гарос“.

Вкупниот награден фонд во Париз изнесуваше 42,6 милиони евра. зс/

Извор: mia.mk

Можете да прочитате

Гут Бехрами победи во Килингтон

Тандемот од Јувентус го пропушта Камерун

Мбапе ја однесе Франција во осмина-финалето