Утрински Весник
Спорт

МотоГП: Вињалес со прва победа сезонава за Јамаха

МотоГП: Вињалес со прва победа сезонава за Јамаха

Асен, 30 јуни 2019 (/) – Пилотот на Јамаха, Маверик Вињалес ја забележа својата прва победа на холандската патеката „Асен“ во кралската класа, победувајќи го лидерот во генералниот пласман – Марк Маркез со Хонда.

За Вињалес и Јамаха, ова е прва победа од октомври 2018 година. Со својата втора позиција во финишот, Маркез го зголеми водството во генералниот пласман.

Дебитантот во МотоГП, Фабио Куартараро, кој стартуваше трет пат во 2019 година од пол-позиција, на крајот мораше да сезадоволи со последното место на подиумот.вз

Извор: mia.mk

Можете да прочитате

(Видео) Астон Вила го декласира Брајтон, хет-трик на Воткинс

Џинтоли: Сакавме да го продадеме Влаховиќ…

Ѓорческа ќе се бори за титулата во Куршумлиска бања