Утрински Весник
Македонија

Мицкоски не гледа потреба да присустува на лидерската средба

Мицкоски не гледа потреба да присустува на лидерската средба

Скопје, 16 јули 2019 (Утрински Весник) – Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски денеска соопшти дека не ја гледа потребата да присуствува на лидерската средба на која повика премиерот и лидер на СДСМ Зоран Заев за петок во 14 часот.

-Господинот Зоран Заев повикува на лидерска средба, а јас ќе одговорам дека не ја гледам потребата од мое присуство на средба на која ќе се разговара за се, за се и тоа ќе биде алиби, а нема да се разговара за тоа што денес и потребно на Република Македонија датум кога ќе имаме предвремени праламентарни избори, рече Мицоски на прес-конференција попладнево во партиското седиште.

Средбата, според него, би била непотребен театар, бидејќи, како што наведе, „покрај оние стенд-ап настапи во Владата и покрај она себехрабрење што го кажува Заев дека секогаш е подготвен да излезе на избори, самиот тој  е соочен со сопствениот  страв од дебакл на такви избори“.

Потсети дека тој бил првиот кој го повикал премиерот да сорабтуваат за датум за избори. Таа понуда траеше со денови, кој беше одговорот од власта – ја отфрли подадената рака и одговори со прогон на сегашни и актуелни функционери од ВМРО-ДПМНЕ, но и со поранешни, рече Мицкоски и запраша како да имаат средба со така дијаметрално спротивни ставови.

Посочи дка работни групи на ВМРО-ДПМНЕ и на СДСМ интензивно работата околу законот за јавното обвинителство, но ставовите и натаму се многу спротиви. Една од црвените линии била Катица Јанева, но за тоа, како што наведе, сега не се ни дискутира.

Минатата недел имало првичен состанок на работните групи и се разгорало за пописот, а истовремено подолго време работните групи разговараат и за изборниот закон.

-Моментално позициите, како што рече, се дијаметрално спротивно.скс/ев/

Прес конференција Христијан Мицковски

Posted by MИА.mk on Вторник, 16 јули 2019

 Извор: mia.mk

Можете да прочитате

Се гасне пожарот кај Смилковското езеро

Невреме најавено за утре – пороен дожд, силен ветер и услови за појава на град

Албанската опозиција за измените во Кривичниот законик: Злоупотребено е европското знаменце