Утрински Весник
Македонија

Министерот Адеми на состанок на Меѓувладината мешовита комисија со Хрватска за националните малцинства

Министерот Адеми на состанок на Меѓувладината мешовита комисија со Хрватска за националните малцинства

Скопје, 8 јули 2019 (Утрински Весник) – Делегација предводена од министерот за дијаспора, Едмонд Адеми денеска во Загреб ќе учествува на четвртиот состанок на Меѓувладината мешовита комисија (ММК) за спроведување на Спогодбата меѓу Република Северна Македонија и Република Хрватска во сферата на националните малцинства.

На состанокот ќе бидат разгледани повеќе прашања кои се од интерес на националните малцинства на двете земји: образование, вработување, култура, медиуми,… мч/са/

Извор: mia.mk

Можете да прочитате

Петровска: Ја повикувам Комисијата за одбрана одблиску да го следи спроведувањето на огласот за прием на професионални војници

Со парите од вилата во Њујорк да се купат дипломатски станови, бара синдикатот

Арсовска им порача на советниците од ВМРО-ДПМНЕ дека се лицемерни и да престанат да саботираат