Утрински Весник
Спорт

Милитао: Ќе ги дадам срцето и душата за Реал

Милитао: Ќе ги дадам срцето и душата за Реал

Мадрид, 10 јули 2019 (Утрински Весник) – Новиот централен дефанзивец на Реал Мадрид, Едер Милитао, вети дека ќе даде се за тимот. 21-годишниот Бразилец беше купен од Порто за 50 милиони евра и е еден од петте играчи со кои „Лос Бланкос“ се засили во текот на летото досега.

– Сакав да играм во најголемиот клуб во светот, Реал Мадрид. Многу сум среќен и сакам да им се заблагодарам на сите што ми помогнаа да дојдам тука. Подготвен сум да го дадам моето срце и душа за клубот, ќе го покажам ова на теренот. Се надевам дека ќе напишам историја овде, изјави Милитао на промоцијата.

Дефанзивецот е поврзан со мадридскиот тим во следните 6 години.

Претседателот Флорентино Перез се искажа позитивно за новото засилување.

– Го поздравуваме еден од најдобрите дефанзивци во светот кои ќе ни помогне да ги исполниме нашите високи цели. Едер, ти си само 21 година и доаѓаш од голем клуб како Порто. Таму го покажав својот талент за да се натпреваруваш на највисоко ниво и да станеш еден од водечките играчи на португалскиот шампионат. За пет последователни месеци, ти беше избран за најдобар дефанзивец во лигата. Сега следи најголемиот предизвик во твојата кариера. Наскоро ќе почувствуваш како е да го носиш дресот на Реал, соопшти шефот на „белите“.вз

Извор: mia.mk

Можете да прочитате

Американски бизнисмен го купува Евертон

Реал Мадрид има проектиран план: За две години Ерлинг Халанд доаѓа на „Бернабеу“

КК Пелистер го загуби финалето во Бугарија