Утрински Весник
Спорт

Мемфис ја освои Летната лига на НБА

Мемфис ја освои Летната лига на НБА

Лас Вегас, 16 јули 2019 (Утрински Весник) – Тимот на Мемфис ја освои Летната лига на Националната кошаркарска асоцијација по победата во финалето над Минесота со 95:92 во Лас Вегас.

За МВП беше избран Брендан Кларк, кој постигна 15 поени, 16 скокови, 4 асистенции и 3 блокирани удари.

Кларк беше избран од Мемфис под број 21 во Драфтот оваа година.

Најпрецизен за успехот беше Грејсон Ален со 17 поени.

Минесота со 19 поени се истакна Келан Мартин.

Мемфис имаше солидна предност од 56:40 на паузата, но по силниот третдел, Минесота успеа да на само поен на почетокот на последниот дел при 73:74.

Со клучна серија од 9 поени, Мемфис поведе со 93:83 на две минути пред крајот, и ова се покажа како одлучувачко.вз

Извор: mia.mk

Можете да прочитате

Браќата Вилијамс го кренаа Билбао на третото место

Олимпик Марсеј на врвот на француската лига

Мусијала ги инспирираше Баерн за прекинување на лошата серија