Утрински Весник
Спорт

Мекларен гради модерен воздушен тунел

Мекларен гради модерен воздушен тунел

Вокинг, 27 јуни 2019 (/) – Формула 1 тимот на Мекларен ќе добие нов модернизиран воздушен тунел, објавија британските медиуми.

Изградбата на овој тест објект ќе биде на местото на досегашниот во Вокинг и ќе започне наскоро. Се очекува тунелот да биде завршен во рок од две години.

Сега Мекларен за испитување на аеродинамичните карактеристики на болидите го користи тунелот на Тојота во Келн, Германија. зс/

Извор: mia.mk

Можете да прочитате

Швајцарија ги искористи сите „дупки“ во одбраната на Србија за осминафинале, Камерун прв го победи Бразил!

Мекларен ги продаде историските болиди на Бахреин!

Роналдо откако се откажал од 16 милиони фунти од Јунајтед пратил порака: Слободен како птица