Утрински Весник
Спорт

Мбапе сака да игра на ОИ во Токио

Мбапе: Не е време да зборуваме за Мадрид

Париз, 26 јуни 2019 (/) – Францускиот фудбалски репрезентативец Килијан Мбапе сака да учествува на Олимписки игри 2020. Тој ова го соопшти за време на неговата посета на Јапонија.

– Сè уште имам желба да го освојам Европското првенство со францускиот тим. Но, јас исто така би сакал да играм на Олимписките игри, зошто да не?

За потсетување, младинскиот тим на Франција влезе во плејофот на Европското првенство и се избори за учество на Игрите во Токио.

Во репрезентациите кои настапуваат на Олимпијадите треба да бидат вклучени играчи до 23 години, но може да има и тројца постари фудбалери. зс/

Извор: mia.mk

Можете да прочитате

Куп: Струга ТЛ домаќин на Работнички, Шкендија го пречекува Скопје

Поранешниот европски и светски првак умира од рак: Најтешко беше да им објаснам на децата

Алегри: Вечерва е најважниот меч за Јувентус во ЛШ