Утрински Весник
Спорт

Маркес ја освои Големата награда на Германија

Маркес ја освои Големата награда на Германија

Берлин, 7 јули 2019 (Утрински Весник) – Марк Маркес постигна уште една победа во Мото ГП, овој освојувајќи ја Големата награда на Германија.

Шпанскиот мотоциклист извози без проблеми 30 круга на Сахзенриг 41:40 со што возачот на Хонда го постигна седмиот последователен триумф во Германија.

Втор на целта беше Маверик Виналес од Јамаха, додека со третото место се задоволи Кал Крачлоу од Хонда.

Легендата Валентино Роси трката ја заврши на осмото место со 11 секунди заостанување задМаркез, кој со оваа победа освои уште 25 поени и го зацврсти првото место на генералниот пласман пред Ендру Довизиос, кој денеска се пласираше на петтото место. /ем

Извор: mia.mk

Можете да прочитате

(Видео) Астон Вила го декласира Брајтон, хет-трик на Воткинс

Џинтоли: Сакавме да го продадеме Влаховиќ…

Ѓорческа ќе се бори за титулата во Куршумлиска бања