Утрински Весник
Спорт

Лејтон Хјуит доби вајлд-карта за Вимблдон

Лејтон Хјуит доби вајлд-карта за Вимблдон

Лондон, 19 јуни 2019 (/) – Австралиецот Лејтон Хјуит доби специјална покана за да настапи на Грен слемот во Лондон.

Триесет и осумгодишниот ветеран Хјуит ќе настапи во двојки со сонародникот Јордан Томпсон.

Мечевите на Вимблдон ќе се играат од 1 до 14 јули.

Оваа сезона, Хјуит играше на седум турнири во парови. Од девет меча, тој победи на два.

Во сингл тој последен пат играше на Австралија опен во 2016 година. зс

Извор: mia.mk

Можете да прочитате

Алегри: Вечерва е најважниот меч за Јувентус во ЛШ

Челси на лето тргнува по Рафаел Леао

По една и пол година Зион Вилијамсон се врати во НБА лигата