Утрински Весник
Спорт

Ла Лига ги објави двојките за премиерното коло во новата сезона

Ла Лига ги објави двојките за премиерното коло во новата сезона

Мадрид, 4 јули 2019 (Утрински Весник) – Шпанската Ла Лига денеска на официјалниот твитер-профил го објави распоред на натпревари за првото коло од сезоната 2019/20.

Бранителот на шампионскиот трофеј Барселона му гостува на Ателтик.

Распоредот на натпреварите од 1.коло:
Селта – Реал Мадрид
Мајорка – Еибар
Атлетико Мадрид – Хетафе
Еспањол – Севиља
Алавес – Леванте
Валенсија – Сосиедад
Бетис – Ваљадолид
Леганес – Осасуна
Атлетик Билбао – Барселона
Виљареал – Гранада.

Предвидено е натпреварите да се играат на 18 август.

Големото шпанско дерби меѓу Барселона и Реал ќе се одржи на 27 октомври 2019 година на стадионот „Камп Ноу“. Во вториот дел од сезоната кога Реал ќе биде домаќин Ел класико ќе се игра на 1 март 2020 година. зс/

Извор: mia.mk

Можете да прочитате

Ферстапен ја донесе конструкторската титула за Ред бул во Сузука, двоен подиум за Мекларен

Де Јонг се повреди, ќе отсуствува до ноември

(Видео) Волеј на Бруно за победа на Јунајтед кај Барнли