Утрински Весник
Македонија

Конференција за размена на добри практики за рамномерен регионален развој

Конференција за размена на добри практики за рамномерен регионален развој

Велес, 4 јули 2019 (Утрински Весник) – Министерот за локална самоуправа Горан Милевски денеска во Велес ќе присуствува на отворањето на Меѓународната Конференција за размена на добри практики во областа на рамномерен регионален развој на Вардарски плански регион.

Конференцијата се организира во рамките на проектот „Одржлив и инклузивен рамномерен регионален развој“,  финансиран од Швајцарската агенција за развој и соработка и Министерството за локална самоуправа.

Како што соопшти Министерството за локална самоуправа ма конференцијата ќе присуствуваат Аце Коцевски, претседател на Советот на Вардарскиот плански региони и амбасадорката на Швајцарија во Северна Македонија, Сибил Сутер Тејада. дма/са/

Извор: mia.mk

Можете да прочитате

ВРМО-ДПМНЕ: Не видовме план од Ковачевски, туку реакција на претходна понуда на Мицкоски

Министрите повеќе нема да можат да јадат лигњи и октопод, Ковачевски забрани морска храна

Пендаровски во посета на Прилеп во рамки на проектот „Лице в лице со претседателот“