Утрински Весник
Бизнис

Кина нема да соработува со американски компании кои продаваат оружје на Тајван

Кина нема да соработува со американски компании кои продаваат оружје на Тајван

Пекинг, 15 јули 2019 (/) – Кинеската Влада и компаниите нема да соработуваат со американските компании ангажирани со продажба на оружје на Тајван, изјави денеска портпаролот на кинеското Министерство за надворешни работи, Генг Шуанг на редовен брифинг во Пекинг.

Кина претходно соопшти дека планира да воведе санкции за американските компании откако Стејт департментот минатата недела одобри продажба на оружје на Тајван, вклучувајќи и тенкови и ракети. паг/

 

Извор: mia.mk

Можете да прочитате

(Видео) Антовски: РЕК Битола склучила коруптивен договор – за истиот тендер оваа година платила 7 милиони евра повеќе

Од први декември сите пријавени кои ги исполнуваат условите ќе добиваат струја од „ЕСМ Продажба“

НБРМ: Хрватската куна ќе се разменува на домашниот девизен и менувачки пазар заклучно со 31 декември 2022 година