Утрински Весник
Магазин

Канабис во градината пред Парламентот во Вермонт

Канабис во градината пред Парламентот во Вермонт

Монтепје, 13 јули 2019 (/) – Триесетина стебла канабис се пронајдени во градината пред Парламентот во Монтепје, главниот град на американската сојузна држава Вермонт, соопшти полицијата.

Полицијата била известена од посетителите кои го забележале канабисот во градината долж патеката пред зградата на Законадавниот дом.

Шефот на полицијата, Метју Ромеј изјави дека не знае дали се откриени растенија од марихуана или обично семе. Тој додаде дека нема да го проверува тоа, бидејќи не постои кривично дело.

Во Вермонт е легално да се поседува мало количество марихуана за лична употреба, а земјоделците можат слободно да сеат семе од канабис.

Ромеј истакна дека полицајците и претходните години наоѓале такви растенија пред Парламентот. гт/

Извор: mia.mk

Можете да прочитате

На хартија, некако е смешно: Шер за врската со 40 години помладо момче

Кара Делевињ: Мажите не знаат да ракуваат со жените, особено сексуално

Фановите на Тејлор Свифт ја тужат „Тикетмастер“ за местење цени и измама