Утрински Весник
Спорт

Кабрал: Рио де Жанеиро беше избран за домаќин на ЛОИ со поткуп од два милиона долари

Кабрал: Рио де Жанеиро беше избран за домаќин на ЛОИ со поткуп од два милиона долари

Рио де Жанеиро, 5 јули 2019 (Утрински Весник) – Поранешниот гувернер на Рио де Жанеиро, Сержио Кабрал изјави вчера пред суд дека платиле два милиона долари за да биде избран тој град за домаќин на Олимписките игри во 2016 година.

Купувањето гласови било направено со помош на поранешниот претседател на Меѓународната федерација за атлетика Ламин Диак, изјави Кабрал пред судот каде се води процес поради тврдења за корупциски шеми поврзани со избор на Рио за домаќин на ЛОИ.

Кабрал е во затвор од 2016 година и е обвинет за неколку случаи на корупција за време на мандатот (2007-2014).

Тој нагласи дека поранешниот бразилски претседател Луис Инасио Лула да Силва и поранешниот градоначалник на Рио, Едуардо Паеш знаеле за купувањето гласови.

Рио беше избран за домаќин на ЛОИ со гласање во 2009 година во Копенхаген, а во таа трка беа и Мадрид, Чикаго и Токио. паг/

Извор: mia.mk

Можете да прочитате

„Го молевме и му викавме дека не може“ – потресна исповед на Јелена Ѓоковиќ за деновите кога Новак сакал да го напушти тенисот

Ферстапен ја донесе конструкторската титула за Ред бул во Сузука, двоен подиум за Мекларен

Де Јонг се повреди, ќе отсуствува до ноември