Утрински Весник
Спорт

Икарди веќе мисли за Наполи

Икарди веќе мисли за Наполи

Милано, 5 јули 2019 (Утрински Весник) – Наполи сериозно интервенирал во борбата за напаѓачот на Интер, Мауро Икарди. До неодамна, се веруваше дека најверојатно негов иден клуб ќе биде Јувентус. Новиот тренер на „нероазурите“, Антонио Конте нема намера да смета на Аргентинецот и клубот сака да се раздели со него и да го земе Ромелу Лукаку за оваа позиција.

Изборот на самиот играч до неодамна беше само Јуве, но тој почнал да ги менува своите ставови и веќе бил подготвен да ја прифати идејата да замине за Неапол.

„Бјанконерите“ сакаат да го привлечат, но го бараат најпогодниот можен договор. Преговорите помеѓу двата клуба се одложуваат и Наполи ќе се обиде да го искористи тоа.

Цената на Икарди постепено се намалува, а сега Интер е подготвен да се раздели со него за 60 милиони евра. Наполи е подготвен да ја исплати оваа сума како и да ги прифати личните финансиски барања на играчот.вз

Извор: mia.mk

Можете да прочитате

Американски бизнисмен го купува Евертон

Реал Мадрид има проектиран план: За две години Ерлинг Халанд доаѓа на „Бернабеу“

КК Пелистер го загуби финалето во Бугарија