Утрински Весник
Бизнис

За половина денар се зголемува цената на Еуросупер БС-98 и дизелот

Времената либерализација на пазарот на нафта и нафтени деривати не предизвика ценовен шок

Скопје, 24 јуни 2019 (/) – Малопродажната цена на дизелот, екстра лесното масло за домаќинство и Еуросупер БС-98 од ноќеска на полноќ се зголемува за половина денар. Цената на Еуросупер БС-95 останува непромента.

Според одлуката на Регулаторната комисија за енергетика цената на Еуросупер БС-95 останува 67 денари за литар, на  Еуросупер БС-98 ќе изнесува 69,50 денари, на Еуродизелот 60,50 денари, додека на Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) изнесува 50 денари.

Се зголемува и малопродажната цена на мазутот и ќе изнесува 33,237денари за килограм.

Референтните цени на нафтените деривати на светскиот пазар во споредба со изминатиот седумдневен период бележат намалување кај бензинот во просек за околу 0,144 отсто или за 0,85 долари за тон, кај дизелот зголемување во просек за околу 1,846 отсто  или 10,20 долари, кај екстра лесното масло зголемување во просек за околу 1,896 отсто или за 10,25 долари и кај мазутот зголемување во просек за околу 0,322 отсто или за околу 1,25 долари.

Курсот на денарот во однос на доларот во изминатиот седумдневен период изнесуваше 54,68 денари и е за 0,504 отсто повисок.скс/дма/

Извор: mia.mk

Можете да прочитате

ŠKODA е на врвот на „Auto Trophy 2022“ со пет победи

Ќе се исклучува струја на сите неплаќачи, на списокот болници, затвори, факултети

Бектеши и Ковачевски: Ги преземаме сите мерки да нема зголемување на цената на струјата