Утрински Весник
Магазин

Затемнување на Сонцето над Аргентина и Чиле

Затемнување на Сонцето над Аргентина и Чиле

Лос Анџелес, 2 јули 2019 (/) – Жителите на Чиле и делови од Аргентина денеска ќе бидат сведоци на целосно затемнување на Сонцето.

Природната појава ќе биде видлива прво над Тихиот Океан во 13:01 часот по локално време, а над брегот на Чиле – во 16:38 часот, соопшти чилеанскиот Астрономски центар.

Поклопувањето на Месечината и Сонцето ќе трае околу две минути.

Притоа, температурата ќе се спушти за три или четири Целзиусови степени. си/

Извор: mia.mk

Можете да прочитате

По 27 години во Лас Вегас уапсен маж за убиството на раперот Тупак

Ед Ширан ќе објавува албум за секое годишно време

(Видео) Мик Џегер: Каталогот на бендот нема да им го оставам на децата, што ќе им се 500 милиони долари