Утрински Весник
Македонија

Заев утре ќе го достави предлогот за реконструкција на Владата до Собранието

Заев утре ќе го достави предлогот за реконструкција на Владата до Собранието

Скопје, 22 јуни 2019 (/) – Премиерот Зоран Заев утре ќе го достави до Собранието предлогот за реконструкција на Владата и при тоа ќе ги соопшти деталите околу имињата и ресорите. Предлогот треба да биде усвоен на собраниска седница во наредната седмица.

– Нашата земја денеска, утре и во недела претпладне е домаќин на Конституенцата на повеќе од 15 министри за финансии, гувернери, тројца потпретседатели на Светската банка и двајца потпретседатели на Меѓународниот монетарен фонд. Сакаме да се покажеме во најдобро светло и тоа е главната причина. Одлуките се донесени и во недела попладне ќе ги доставам до Собранието материјалите за сите промени што ќе се случат во Владата, изјави Заев, вчера одговарајќи на новинарски прашања по презентацијата во Бирото за метрологија.

Паралелно со ова, најави дека се работи и на вториот бран промени со кој треба да бидат опфатени директори и членови на управни и надзорни одбори во јавните претпријатија.

Во однос на промените што се прават внатре во Социјалдемократскиот сојуз, Заев информира дека останува да се именуваат потпретседателите на партијата и уште 20-тина претседатели на општинските организации на партијата.

-Верувам дека до крајот на месецот СДСМ ќе ги донесе одлуките за избор на потпретседателите на партијата и мал дел на претседатели на општински организации кои останаа неизбрани, изјави Заев порано неделава, и посочи дека промените се неопходни. вг/рп/

 

Извор: mia.mk

Можете да прочитате

Пешевска: Да се зголеми додатокот за минимална помош преку МТСП

Ковачевски: Да се обединиме за европска иднина за стремежот за европска Македонија

СДСМ: Мицкоски конструктивноста да ја покаже во Собранието, подаваме рака за сите кои работат за граѓаните