Утрински Весник
Македонија

Еден загинат и двајца повредени во сообраќајка на скопската обиколница

Еден загинат и двајца повредени во сообраќајка на скопската обиколница

Скопје, 11 јуни 2019 (/) – Еден загинат и двајца повредени е билансот од сообраќајната несреќа што се случи рано утринава на скопската обиколница во правец од Тетово кон Велес, во близина на клучката Радишани.

Министерството за внатрешни работи информираше дека несреќата се случила во 03:40 часот кога патничко возило „опел астра“ со скопски таблички изгубило контрола и се превртело.

Во несреќата на самото место загинал возачот М.А. (40), а двајцата сопатници се повредени и пренесени на скопските клиники. Потешко е повреден А.С. (29) кој е пренесен на комплексот клиники „Мајка Тереза“, а со телесни повреди се здобил и вториот сопатник Б.Н. (42) кој е пренесен во Градската општина болница „8 Септември“.

На местото на настанот е извршен увид од страна на екипа на СВР Скопје. бак/дма/

Извор: mia.mk

Можете да прочитате

Оштетен споменикот на Гоце Делчев во Градски парк

Маричиќ-Лирман: Фокус на реформите и заедничка посветеност на патот кон ЕУ

Герасимовски: Изборот на Валентина Ангелковска за најдобар одделенски наставник во земјата е уште едно признание за квалитетот на образованието во Центар