Утрински Весник
Македонија

Димитров на неформалниот министерски состанок на ОБСЕ во Словачка

Димитров на неформалниот министерски состанок на ОБСЕ во Словачка

Скопје, 8 јули 2019 (Утрински Весник) На покана на словачкиот министер за надворешни и европски работи и претседавач на ОБСЕ, Мирослав Лајчак, шефот на дипломатијата Никола Димитров ќе учествува на неформалниот министерски состанок на ОБСЕ што денеска и утре ќе се одржи во Штрбско Плесо – Високи Тарти, во Словачка. 

Како што соопштија од МНР, на неформалниот состанок на министрите за надворешни работи ќе се разменат мислења за актуелните состојби во регионот на ОБСЕ, а во функција на редовниот годишен министерски состанок што ќе се одржи во декември оваа година во Братислава. 

-Имајќи ја во предвид повеќедецениската успешна активност на Организацијата, се очекува дискусиите да се фокусираат на потенцијалот на ОБСЕ и придонесот во превенирањето и решавањето на конфликтите.  Во пресрет на одбележувањето на 20 години од Истанбулскиот Самит кога Организацијата донесе клучни одлуки за адаптирање кон новите состојби по завршувањето на студената војна, се предвидува министрите да разговараат и за идните активности  на ОБСЕ со цел таа да одговори на сѐ поголемите безбедносни трендови и предизвици, стои во соопштението. 

Покрај учеството на пленарните сесии и работниот ручек, предвидено е, како што се посочува, министерот Димитров да оствари и билатерални средби со своите колеги. вг/дма/

 


Извор: mia.mk

Можете да прочитате

ВМРО-ДПМНЕ денес ќе достави измени на законот за здруженија

„Чекајќи го следниот состанок“ – Вучиќ и Ковачевски oдмораат на скали

Ковачевски-Нехамер во Прага: Австрија е силен поддржувач на Северна Македонија и регионот да се дел од ЕУ