Утрински Весник
Спорт

Денеска ќе бидат познати групите за ЕП 2020

Денеска ќе бидат познати групите за ЕП 2020

Виена, 28 јуни 2019 (/) – Извлекувањето на групите за претстојното Европско првенство во ракомет сениорска машка конкуренција, што во јануари 2020 година, ќе се игра во Шведска, Австрија и Норвешка, ќе се изврши денеска со почеток од 18:45 часот во Виена.

Северна Македонија по освоеното прво место во квалификациската група, го обезбеди своето учество на Европското првенство, а во пресрет на извлекувањето нашата селекција е сместена во вториот шешир.

Според системот на натпреварување, извлечени ќе бидат шест групи со по четири репрезентации, од кои најдобропласираните две селекции, продолжуваат во втората фаза. ем/вг/

Извор: mia.mk

Можете да прочитате

Катерина Милевска под менторство на селекторот на САД, нашиот Влатко Андоновски, дел од врвна програма на ФИФА

Супер-компјутерот на СБК: Бразил ќе биде светски првак

Смит Роу опериран, се враќа во декември