Утрински Весник
Македонија

Делегација на бугарскиот Уставен суд на средба со премиерот Заев

Делегација на бугарскиот Уставен суд на средба со премиерот Заев

Скопје, 10 јуни 2019 (/) – Премиерот Зоран Заев, придружуван од министерката за правда Рената Дескоска и генералниот секретар на Владата Драги Рашковски, денеска се сретна со делегација на Уставниот суд од Република Бугарија, предводена од претседателот Борис Велчев, а придружуван од нивните домаќини, претставници од Уставниот суд на Република Северна Македонија и претседателот Никола Ивановски.

Како што соопшти владината прес-служба, на средбата се истакнати добрите, пријателски односи меѓу двете земји, кои одат во нагорна линија на политички и на економски план, како и во делот на правниот систем и правосудството.

-Возвратната посета на делегација од бугарскиот Уставен суд, по посетата на делегација од Уставниот суд на Република Северна Македонија, на Република Бугарија, е посочена како важна во делот на размената на позитивни искуства меѓу двата суда за местото и улогата на уставните судови во изградбата на демократски општества. На состанокот е заеднички оценето дека е од исклучителна важност автономноста на Уставниот суд и на правосудството во изградбата правна држава и обезбедување владеење на правото, се наведува во соопштението.

Премиерот Заев рече дека е од голема важност улогата на Уставниот суд во заштитата на човековите права, како темелна уставна вредност, во развојот на демократските процеси и во почитувањето на законите од страна на сите во државата.

-Посветени сме на изградбата правна држава и во таа насока сме поставени кон работата на Уставниот суд и во реформскиот процес којшто има за цел да обезбеди независен и професионален правосуден систем, рече премиерот Заев.

На средбата е оценето дека Договорот за добрососедство, пријателство и соработка помеѓу Република Северна Македонија и Република Бугарија отвори можности за уште поинтензивна соработка меѓу двете земи, во сите области. Исто така е изразено очекување дека по отворените НАТО-интеграции, Република Северна Македонија ќе ги почне заслужените европски перспективи со скорешно добивање датум за почеток на преговорите, со што соработката ќе биде проширена и на европско ниво, покрај добрите билатерални односи. хс/вј/

Извор: mia.mk

Можете да прочитате

Груби – Агелер: Успесите на нашата земја се заеднички со Соединетите Американски Држави

Списоците на корисници на финансиска поддршка објавени на веб страната на Министерството за труд и социјална политика

Маричиќ: Со политичка волја и конкретни чекори од ЕУ, интеграција на регионот е реална