Утрински Весник
Магазин

Далај Лама обвинет за сексизам

Далај Лама обвинет за сексизам

Катманду, 1 јули 2019 (/) – Далај Лама, 14-от тибетски будистички духовен лидер, предизвика контроверзии со изјавата дека ако неговиот наследник е жена, „таа треба да биде убава“.

– Ако не е физички атрактивна, луѓето едноставно нема да го гледаат тоа лице, изјави религиозниот поглавар за Би-Би-Си.

Овие негови погледи предизвикаа лавина негативни реакции, главно меѓу твитерџиите, кои во голем дел ја оценија изјавата како сексистичка. си/сп/

Извор: mia.mk

Можете да прочитате

Европските купувачи ги разграбаа сите копии на корејскиот електричен новитет

Ракописот открива каква личност сте

Американците на „црн петок“ онлајн потрошија 9 милијарди долари, пред се за паметни телефони