Утрински Весник
Македонија

Галичник добива патронажна служба од лекар и медицинска сестра

МЗ: Денеска е крајниот рок за пријавување на јавниот повик за изразување интерес за работа на доктори на медицина во ПЗЗ во ЗД

Скопје, 1 јули 2019 (/) – Министерството за здравство соопшти дека Галичник од 5 јули ќе добие патронажна служба составена од лекар и медицинска сестра.

Во наредните три месеци, до крајот на летната сезона, посочуваат од Министерството, овој мобилен сервис ќе ротира секој петок во Галичник од Здравствен Дом Ростуше, во периодот од 9 до 14 часот, во една од просториите во Вила Доста.

Досега, жителите од Галичник за преглед се упатуваа во Гостивар и Маврово, а од 5 јули тие ќе можат да добијат здравствена заштита и услуга поблиску до домот, наведуваат од Министерството. рп/са/

Извор: mia.mk

Можете да прочитате

Груби – Агелер: Успесите на нашата земја се заеднички со Соединетите Американски Држави

Списоците на корисници на финансиска поддршка објавени на веб страната на Министерството за труд и социјална политика

Маричиќ: Со политичка волја и конкретни чекори од ЕУ, интеграција на регионот е реална