Утрински Весник
Спорт

Вредноста на Манчестер Јунајтед се намалила за над 1,2 милијарди фунти

Вредноста на Манчестер Јунајтед се намалила за над 1,2 милијарди фунти

<strong>Њујорк, 30 јуни 2019 (/) – Вредноста на англискиот фудбалски гигант, Манчестер Јунајтед на Њујоршката берза се намалила за повеќе од 1,2 милијарди фунти, по слабата сезона 2018/2019, пишува „Мирор“.

Минатата година, акциите на клубот од „Олд Трафорд“ се тргуваа за 21,82 фунти, а на последната сесија, цената изнесуваше само 14,24 фунти. Тоа значи дека Манчестер Јунајтед „паднале“ од 3,51 милијарди фунти до 2,25 милијарди фунти.

Тимот не успеа да освои трофеј во 2018/2019 година, завршувајќи шести во Премиер Лигата со 32 поени зад шампионот Манчестер Сити и нема да игра во Лигата на шампионите следната година.

Обожавателите на „црвените ѓаволи“ веќе некое време се во конфликт со сопствениците на клубот, семејството Глејзер, кои го купија тимот од „Олд Трафорд“ за 790 милиони фунти во 2003 година.вз

Извор: mia.mk

Можете да прочитате

ПСЖ во јануари ќе му плати 30 милиони евра на Интер за Шкриниар

Милевски: Без разлика на се, мислам дека сме на вистинскиот пат

„Аѕурите“ одат на Ф4 во Лигата на нации