Утрински Весник
Македонија

Во Скопје исклучени од сообраќај 34 пијани возачи

Казнети над 200 возачи во Скопје за пречекорена брзина и возење под дејство на алкохол

Скопје, 30 јуни 2019 (/) –  Кај 32 возачи е утврдено присуство на алкохол во крвта, а двајца одбиле проверка, при акциската контрола што ја спроведе ноќеска Одделението за безбедност на патниот сообраќај при Секторот за внатрешни работи Скопје.

Сите 34 возачи се исклучени од сообраќај, времено им се одземени возачките дозволи и поднесени им се мандатни платни налози, соопшти денеска Министерството за внатрешни

Откриени се и 46 останати прекршоци за кои се издадени 31 мандатен платен налог и 15 прекршочни платни налози.лв/нд/

Извор: mia.mk

Можете да прочитате

ВРМО-ДПМНЕ: Не видовме план од Ковачевски, туку реакција на претходна понуда на Мицкоски

Министрите повеќе нема да можат да јадат лигњи и октопод, Ковачевски забрани морска храна

Пендаровски во посета на Прилеп во рамки на проектот „Лице в лице со претседателот“