Утрински Весник
Македонија

Во сабота авионско прскање против комарци во Крива Паланка

Викендов во Скопје ќе се прска против комарци

Крива Паланка, 27 јуни 2019 (/) – Во сабота ќе се спроведе авионско прскање против комарци на подрачјето на Општина Крива Паланка.

Од општината информираат дека на 29ти овој месец во раните утрински часови, од пет до осум часот, ќе се врши авионско прскање за заштита од комарци во Општина Крива Паланка.

-Се известуваат пчеларите во времето на прскање и три до четири часа подоцна да ги затворат кошниците со пчели и соодветно да ги заштитат пчелните семејства поради можноста од влијание на средството со кое се врши прскањето врз безбедноста на пчелните семејства, посочија од општината.

Во случај на врнежи или неповолни временски услови, прскањето ќе биде одложено за следниот ден. ид/дма/

Извор: mia.mk

Можете да прочитате

(Видео) Митева: МОН платило пола милион евра за еднократна употреба на скрипти, кој профитира, а кој губи од двојно плаќање за иста работа?

Приведен прилепчанец, украл трактор кој подоцна му бил вратен на сопственикот

Приведен битолчанец, кај него биле пронајдени 14 пакувања хероин