Утрински Весник
Бизнис

Во Велес ќе биде отворен „X фактор акцелератор“

Има финансии за иновативни идеи, фирмите да научат да ги користат

Скопје, 1 јули 2019 (/) – Во Велес денеска ќе биде отворен „X  фактор акцелератор“, проект преку повикот за  кофинансирани грантови за воспоставување, работење и инвестиции на деловно-технолошки акцелератори на Фондот за иновации и технолошки развој.

На отворањето на акцелераторот се најавени обраќања на вицепремиерот за економски прашања Кочо Анѓушев и на директорот на ФИТР Јован Деспотовски.

„Х Фактор акцелераторот“  е лоциран на ул „Борис Карпузов“ бр. во центарот на Велес.лв/са/

Извор: mia.mk

Можете да прочитате

ВМРО-ДПМНЕ: Директорот на ЕСМ е ризичен за да му доставиме понуди

(Видео) Фирмите што ги нуди Мицкоски да ги достават понудите до среда, порача директорот на ЕСМ

Најголемиот германски производител на пиво го прекина производството во Франкфурт