Утрински Весник
Македонија

Владимир Мартиновски гостин на поетската вечер на „Струмица опен фестивал“

Владимир Мартиновски гостин на поетската вечер на „Струмица опен фестивал“

Струмица, 16 јули 2019 (Утрински Весник) – Во рамките на годинашната програма на „Струмица опен фестивал“, синоќа, покрај езерцето во Големиот градски парк, се одржа традиционалната „Вечер на поезија“.

Гостин на вечерта беше македонскиот поет и прозаист Владимир Мартиновски. За неговите дела зборуваше поетесата Вања Изова Велева, а песни од овој автор читаа Сузана Мицева и Катерина Панов Кожаров.

Владимир Мартиновски е добитник на наградата „Витез на македонскиот пишан збор“, а зад себе има над 30 дела од поезија за деца и возрасни, проза, антологии, книжевно – теориски студии и есеистички книги.рт/скс/

Извор: mia.mk

Можете да прочитате

Маричиќ: Судската реформа клучна за пристапување во ЕУ, имаме уште за работа

Ковачевски разговараше со потсекретарот за тероризам и финансиско разузнавање во Министерството за финансии на САД

Мицкоски: За само 3 дена од 5-ти до 7-ми декември ЕСМ ќе увезе струја за околу 4.200.000 евра