Утрински Весник
Македонија

Владата партнер на 15. Меѓународен саем за стопанство во Тешањ

Владата партнер на 15. Меѓународен саем за стопанство во Тешањ

Скопје, 12 јуни 2019 (/) –  Владата на Северна Македонија е партнер на 15. Меѓународен саем за стопанство што ќе се одржи од утре до 16 јуни во Тешањ, Босна и Херцеговина, на кој се најавени околу 300 излагачи, претставници од бизнис заедницата на државите од регионот и од Европска Унија, меѓународни организации, дипломатски претставници…

Во име на Владата саемот ќе го отвори министерот задолжен за регулатива за подобрување на инвестициската клима за домашни претпријатија Зоран Шапуриќ.

Во програмата на саемот, со цел зајакнување на соработката, трговско поврзување како и размена на искуства, информации и добри пракси во земјите од регионот, предвидени се панел дискусии; тематски предавања; презентации и Б2Б средби, информира владианата прес-служба.лв/са/

 

Извор: mia.mk

Можете да прочитате

Сончево време со температура до 26 степени

ВМРО-ДПМНЕ денес ќе достави измени на законот за здруженија

„Чекајќи го следниот состанок“ – Вучиќ и Ковачевски oдмораат на скали